Historie

Rosenthal byl založen jako občanské sdružení na podzim roku 2008. Již v té době však navazoval na několikaletou předchozí činnost. Už v roce 2003 jsme pořádali první akci pro veřejnost a účastnili se prvního ročníku Dne s královnou Johankou, proslulé to rožmitálské slavnosti.

Po vzniku sdružení byla založena tradice víkendových her pro děti na hájovně na Dědku a krátce nato se objevily také dětské tábory v Březnici, pořádané dosud ve spolupráci s mateřským centrem Pampeliška. Dobové hry pro děti provozujeme i na historických slavnostech, jako na příbramské Šalmaji, v Českém Krumlově nebo i na rožmitálské Johance. Začali jsme rozvíjet také své cinefilní sklony - přes první pokusy o amatérské filmy jsme se dostali až ke snímku Prach a broky, který vidělo pět tisíc diváků v kinech a dalších sto tisíc na internetu, čímž se film stal naším do té doby nejúspěšnějším projektem. I loupežnickou pohádku ovšem strčil do kapsy náš nejnovější kinematografický počin, tolkienovský fanouškovský film Roh Gondoru, který sbírá nadšené ohlasy doslova z celého světa a který již zhlédlo na milion a půl diváků (a číslo stále roste!).

I na poli larpů a bitev jsme si udělali celorepublikové jméno. Hry jako Porta rossa nebo Borograv se zařadily mezi průkopníky svých žánrů a úspěšná De la Bête se dokonce stále ještě uvádí (v režii spolku Rolling). Ve spolupráci s hradištěm Curia Vítkov jsme v letech 2011-2013 připravili tři ročníky tvrdé bitvy Západní Úvaly, na což jsme navázali v roce 2014 Smrtihlavem a v roce 2018 Celebrantem. Pokud jde o scénický šerm a divadlo, stěžejní událostí je každoročně Slavnost královny Johanky, rožmitálská městská slavnost, které přispíváme programem a organizační pomocí. Z minulých představení stojí za zmínku velké bitvy, které jsme pořádali ve spolupráci se spřátelenými šermířskými skupinami, jako například Bitva o Třemšín (2017) nebo Bitva o Korunu (2019). Z komornějších divadelních představení připomeňme Věčný svár (2007 a 2012), Poselství pro Evropu (2005 a 2015) nebo Unlimited Fighting Challenge (2011 a 2013).

V posledních několika letech taktéž rozvíjíme pokusy o historické rekonstrukce, které jsou obecně zastřešeny projektem Mrtvý kůň. Takže se vzděláváme, zkoušíme různé dobové techniky a řemesla, pějeme historické písně a někteří i docházejí na bojové tréninky. A to vše se zúročí při táboření v budované osadě Mrtvý kůň. Na podzim 2018 jsme uspořádali výstavu s názvem Rosenthal X, připomínající desetileté výročí od založení spolku.

Spolu s návštěvníky Podbrdského muzea jsme vzpomněli na všechny proběhlé akce a doufáme, že druhé desetiletí bude alespoň stejně plodné.